MariaDB/MySQL a sekvence

12
Říj/11
0

Databázový systém MySQL je velmi oblíbený a v praxi rozšířený (nejvíce asi u webů), ale chybí mu poměrně dost funkcí vyspělejších SŘBD. Jednou z nich jsou sekvence. V dnešním článku si ukážeme, jak je v MySQL emulovat.

Číst dál

Funkce, metody a procedury – jaký je mezi nimi rozdíl

13
Bře/11
3

Všechny tři (funkce, metody i procedury) jsou si poměrně dost podobné – je to pojmenovaná posloupnost příkazů, část programu, kterou můžeme opakovaně volat z jiných částí programu.

Číst dál

Podpora XML výstupu

14
Úno/10
52

Vyspělé databázové systémy umožňují vracet výsledky SQL dotazů nejen jako klasické výsledkové sady, ale i jako XML. Proto jsem do programu SQL Výuka doplnil podporu pro vypisování XML.

Číst dál

Spring JdbcTemplate?

11
Úno/10
2

Když vytváříte datovou vrstvu své aplikace, narážíte někdy na nutnost psát hodně nudného a opakujícího se kódu – získat spojení z databáze, nastavit parametry dotazu, odchytávat výjimky, uzavírat spojení… Proto existují různé pomůcky, které nám práci usnadní. Jednou z nich je JdbcTemplate z frameworku Spring. Dnes se podíváme na to, s čím nám pomůže a od čeho nás naopak nezachrání – prostě trochu střízlivější pohled, než najdete ve většině tutoriálů.

Číst dál
Štítky:

Od každého jen jednu (DISTINCT ON)

20
Pro/09
2

Klasický DISTINCT ALL asi všichni znáte. V dnešním článku se podíváme na jeho variantu DISTINCT ON (…), která zajišťuje jedinečnost výsledku jen ve vyjmenovaných sloupcích.

Knížky a autoři

Naším cílem bude zjistit, jakou nejtlustší knížku každý autor napsal a počet jejích stránek. Chceme tedy vypsat: název knížky, počet stran a jméno autora.

Číst dál

Tabulka telefonních předvoleb

27
Zář/09
0

Do ukázkového datového modelu jsem přidal tabulku telefonni_predvolba. Obsahuje seznam číselných předvoleb a kód státu (nebo název organizace). Takže až vám bude volat neznámé číslo z cizí země, můžete si tady snadno zjistit, že je to třeba nějaký obchodní partner z Nigérie :-)

Číst dál

Jaký je váš nejoblíbenější databázový systém?

25
Zář/09
0

UNION: praktické použití – komentátoři v Drupalu

1
Zář/09
29

Dnes si na praktickém příkladu ukážeme, jak funguje množinový operátor UNION.

Naším cílem bude vypsat si seznam uživatelů, kteří vložili komentář na našem serveru a odkaz na jejich stránky. Na serveru používáme redakční systém Drupal a z jeho databáze získáváme data. Pracovat budeme nad databází MySQL.

Úkol je to dost jednoduchý, ale my musíme zohlednit rozdíl mezi neregistrovanými a registrovanými uživateli.

Číst dál

Další klávesové zkratky

26
Srp/09
0

Tlačítka pro přechod na následující nebo předchozí kapitolu mohou připadat někomu příliš malá a nechce se na tě trefovat myší. :-) Proto jsem přidal další klávesové zkratky: 

  • Ctrl + šipka doleva – předchozí kapitola průvodce
  • Ctrl + šipka doprava – následující kapitola průvodce

Dědičnost v SQL databázi

5
Srp/09
2

Moderní relační databáze přejímají i některé myšlenky z objektového paradigmatu. Díky tomu můžeme využívat dědičnost, kterou známe z objektového programování i v databázi. Dnes se podíváme na to, jak dědičnost funguje v PostgreSQL.

Co je dědičnost?

Dědění je v OOP vztah mezi „předkem“ a „potomkem“. Anglicky se tento vztah označuje jako „IS-A“ tzn. „je“ – potomek je předkem a zároveň má nějaké dodatečné vlastnosti.

Číst dál