Databázový systém MySQL je velmi oblíbený a v praxi rozšířený (nejvíce asi u webů), ale chybí mu poměrně dost funkcí vyspělejších SŘBD. Jednou z nich jsou sekvence. V dnešním článku si ukážeme, jak je v MySQL emulovat.
Číst dál
Všechny tři (funkce, metody i procedury) jsou si poměrně dost podobné – je to pojmenovaná posloupnost příkazů, část programu, kterou můžeme opakovaně volat z jiných částí programu.
Číst dál
Vyspělé databázové systémy umožňují vracet výsledky SQL dotazů nejen jako klasické výsledkové sady, ale i jako XML. Proto jsem do programu SQL Výuka doplnil podporu pro vypisování XML.
Číst dál
Když vytváříte datovou vrstvu své aplikace, narážíte někdy na nutnost psát hodně nudného a opakujícího se kódu – získat spojení z databáze, nastavit parametry dotazu, odchytávat výjimky, uzavírat spojení… Proto existují různé pomůcky, které nám práci usnadní. Jednou z nich je JdbcTemplate
z frameworku Spring. Dnes se podíváme na to, s čím nám pomůže a od čeho nás naopak nezachrání – prostě trochu střízlivější pohled, než najdete ve většině tutoriálů.
Číst dál
Klasický DISTINCT ALL
asi všichni znáte. V dnešním článku se podíváme na jeho variantu DISTINCT ON (…)
, která zajišťuje jedinečnost výsledku jen ve vyjmenovaných sloupcích.
Knížky a autoři
Naším cílem bude zjistit, jakou nejtlustší knížku každý autor napsal a počet jejích stránek. Chceme tedy vypsat: název knížky, počet stran a jméno autora.
Číst dál
Do ukázkového datového modelu jsem přidal tabulku telefonni_predvolba
. Obsahuje seznam číselných předvoleb a kód státu (nebo název organizace). Takže až vám bude volat neznámé číslo z cizí země, můžete si tady snadno zjistit, že je to třeba nějaký obchodní partner z Nigérie :-)
Číst dál
Dnes si na praktickém příkladu ukážeme, jak funguje množinový operátor UNION.
Naším cílem bude vypsat si seznam uživatelů, kteří vložili komentář na našem serveru a odkaz na jejich stránky. Na serveru používáme redakční systém Drupal a z jeho databáze získáváme data. Pracovat budeme nad databází MySQL.
Úkol je to dost jednoduchý, ale my musíme zohlednit rozdíl mezi neregistrovanými a registrovanými uživateli.
Číst dál
Tlačítka pro přechod na následující nebo předchozí kapitolu mohou připadat někomu příliš malá a nechce se na tě trefovat myší. :-) Proto jsem přidal další klávesové zkratky:
- Ctrl + šipka doleva – předchozí kapitola průvodce
- Ctrl + šipka doprava – následující kapitola průvodce
Moderní relační databáze přejímají i některé myšlenky z objektového paradigmatu. Díky tomu můžeme využívat dědičnost, kterou známe z objektového programování i v databázi. Dnes se podíváme na to, jak dědičnost funguje v PostgreSQL.
Co je dědičnost?
Dědění je v OOP vztah mezi „předkem“ a „potomkem“. Anglicky se tento vztah označuje jako „IS-A“ tzn. „je“ – potomek je předkem a zároveň má nějaké dodatečné vlastnosti.
Číst dál