PostgreSQL

Nejlepší SŘBD (DBMS)

Funkce, metody a procedury – jaký je mezi nimi rozdíl

13
Bře/11
3

Všechny tři (funkce, metody i procedury) jsou si poměrně dost podobné – je to pojmenovaná posloupnost příkazů, část programu, kterou můžeme opakovaně volat z jiných částí programu.

Číst dál

Podpora XML výstupu

14
Úno/10
52

Vyspělé databázové systémy umožňují vracet výsledky SQL dotazů nejen jako klasické výsledkové sady, ale i jako XML. Proto jsem do programu SQL Výuka doplnil podporu pro vypisování XML.

Číst dál

Od každého jen jednu (DISTINCT ON)

20
Pro/09
2

Klasický DISTINCT ALL asi všichni znáte. V dnešním článku se podíváme na jeho variantu DISTINCT ON (…), která zajišťuje jedinečnost výsledku jen ve vyjmenovaných sloupcích.

Knížky a autoři

Naším cílem bude zjistit, jakou nejtlustší knížku každý autor napsal a počet jejích stránek. Chceme tedy vypsat: název knížky, počet stran a jméno autora.

Číst dál

Dědičnost v SQL databázi

5
Srp/09
2

Moderní relační databáze přejímají i některé myšlenky z objektového paradigmatu. Díky tomu můžeme využívat dědičnost, kterou známe z objektového programování i v databázi. Dnes se podíváme na to, jak dědičnost funguje v PostgreSQL.

Co je dědičnost?

Dědění je v OOP vztah mezi „předkem“ a „potomkem“. Anglicky se tento vztah označuje jako „IS-A“ tzn. „je“ – potomek je předkem a zároveň má nějaké dodatečné vlastnosti.

Číst dál

PostgreSQL

1
Srp/09
0

PostgreSQL je velice kvalitní databázový systém. Jeho vývoj začal před dříve než patnácti lety na univerzitě v Berkeley.

Logo PostgreSQL

Obstojí i při zpracování velkých objemů dat:

Číst dál