O programu SQL Výuka

9
Srp/09
0

Proč se učit SQL?

SQL znamená Structured Query Language, jedná se o neprocedurální programovací jazyk, který slouží hlavně k vytváření dotazů na data. Proč je dobré se ho naučit?

Velká rozšířenost: většina podnikových informačních systémů dnes ukládá svoje data do relačních databází, kde se s nimi pracuje právě jazykem SQL. Hojně se tento jazyk používá i při tvorbě webových stránek a webových i jiných aplikací.

Lepší práce s daty: SQL databáze jsou snadno dostupné i pro osobní použití (můžete použít např. PostgreSQL), pravděpodobně zjistíte, že práce s daty v databázi je mnohem sofistikovanější, než v tabulkovém kalkulátoru (editoru). V databázi si můžete vést třeba seznam svých CD a knížek nebo kontakty na své kamarády. Výhody SQL oceníte např. při zpracování a analýze výsledků měření nebo sportovních výsledků.

Logické myšlení: používáním SQL si budete rozvíjet svoje logické a abstraktní myšlení. Vyzkoušíte si např. práci s logickými operátory AND a OR.

Výhody tohoto programu

Webové rozhraní: Naučit se základy jazyka SQL je jednoduché, není to žádná věda. Ale mnoho lidí odrazuje, že by si museli instalovat nějaký software (databázový systém), shánět ukázková data nebo si je vyrábět a hledat návody. S programem SQL Výuka stačí uživateli webový prohlížeč, do kterého zadá adresu aplikace – má všechno pěkně pohromadě: relační databázi, ukázková data i průvodce s více než 25 kapitolami. A může začít psát první SQL příkazy hned.

Svobodný software: tento program je otevřený a svobodný software, to znamená, že uživatel (resp. provozovatel aplikace) může studovat zdrojový kód programu a upravovat si ho podle svých potřeb. Díky dostupnému zdrojovému kódu se můžete přesvědčit, že software, který provozujete na svém počítači dělá jen to, co má.

Provoz na vlastním hardwaru: aplikaci můžete provozovat na svém vlastním serveru a mít nad ní absolutní kontrolu – nebudete závislí např. na dostupnosti a rychlosti připojení k internetu, budete si moci aplikaci upravit podle svých potřeb nebo do ní nahrát svoje data.

Program si můžete objednat včetně instalace – nemusíte se s instalací trápit sami, nepotřebujete zvláštní znalosti. Aplikace nemusí běžet na fyzickém stroji, stačí jí virtuální počítač, např. VMware, VPS v OpenVZ nebo třeba zóna v (Open)Solarisu.

Hostovaný provoz: pokud nemáte žádný vlastní server, ani virtuální, můžete si objednat aplikaci jako službu – poběží na našich serverech a vy se nemusíte o nic starat.

Podpora a rozvoj aplikace: aplikace se průběžně vyvíjí a reaguje na potřeby uživatelů. Pokud máte nějaké zvláštní požadavky, dohodneme se na úpravě aplikace přímo pro vás (např. další kapitoly průvodce, další tabulky a schémata v databázi nebo úpravy programu na míru).

Linux + Java + PostgreSQL

Vyzkoušejte si on-line

K dispozici jsou dvě ukázkové instalace.
Slouží primárně k vyzkoušení tohoto softwaru před jeho zakoupením.
Můžete je sice normálně používat, ale jejich dostupnost není zaručena.

Ukázky obrazovek:

Historie zadaných příkazů Výsledek dotazu

Pro vývojáře

Stránky pro vývojáře najdete na adrese trac.frantovo.cz/sql-vyuka.